Standart Kalite Paslanmaz Çeliklerin Kullanım Özellikleri
 KALİTEODA SICAKLIĞINDAYÜKSEK SICAKLIKTAKULLANMA LİMİTİÜRETİMKULLANMA SAHASI
FERRİTİC ve MARTENSİTİC410Zayıf sulandırılmış asitlere, klorlanmış veya havası alınmış sulara iyi dayanıklılık gösterir.Yaklaşık 700°C’ye kadar oksidasyona dayanıklığı iyidir.Özellikle oksitleyici ortamda kloride çok hassastır. Düşük sıcaklıklarda kırılgandır.200-300°C’lık ön ısıtmadan sonra tig kaynağı yapılabilir. 650°C’de tavlanırPetrokimya endüstrilerinde borulama ısı değiştirgeçlerinde ve rekuparatörlerinde; buhar ve su vanalarında fittingslerinde, mutfak aletleri ve spor ekipmanlarında
420Zayıf veya sulandırılmış asitlere iyi dayanıklılık, su verme ve menevişleme sonrasında mükemmel mekanik özellikler gösterir.Yaklaşık 700°C’ye kadar oksidasyona iyi dayanıklılık gösterir.Özellikle Oksitleyici ortamda kloride çok hassastır. Düşük sıcaklıklarda kırılgandır.200-300°C’lik ön ısıtmadan sonra tig kaynağı yapılabilir. 650°C’de tavlanır.Karbondioksit ve kirlenmiş petrol kuyularında dişli boru yapımında, kesici aletlerde
430Korozyona 410 ve 420 kailteden daha iyi dayanıklıdır. Kloridsiz asit oksidasyonlarına iyi dayanıklılık gösterir.800°C’ye kadarki yüksek sıcaklık oksidasyonuna dayanıklılığı iyidir.Oksitleyici ortamda kloride karşı hassastır. Düşük sıcaklıklarda kırılgandır.200-300°C’lik ön ısıtmadan sonra Tig kaynağı yapılabilir. 700-800°C’de tavlanır.Yüksek sıcaklık, susuz ortamlarda petrokimya endüstrisinde ısı değiştirgeçlerinde ve ısı reküperatörlerinde
446 Oksitlenme koşullarında 1050°C’ye kadar olan sıcak sülfirik atmosferde ısı oksidasyonuna dayanıklığı iyidir.Düşük sıcaklıklarda kırılgandır.200-300°C’lik ön ısıtmadan sonra yapılabilir.Yüksek sıcaklık, susuz ortamlarda petrokimya endüstrisinde ısı değiştirgeçlerinde ve ısı reküperatörlerinde kullanılır. Sülfür gazlarına dayanımı yüksektir.
AUSTENİTİC304Atmosferik korozyona nötr nemli ortamlara alkalin korozyonuna kloridsiz asit ortamlarına karşı dayanıklığı iyidir. Bütün sıcaklıklarda işlenebilir yumuşaktır.Yaklaşık 800°C’ye kadar yüksek sıcaklık oksidasyonuna karşı dayanıklı olup çok iyi mekanik ve sürtünme dayanıklılığına sahiptir. 400-800°C ‘de sürekli kullanım tavsiye edilmez.600-800°C arasında özellikle oksitli ve sıcak nemli klorid ortamlarda iç yapı gerilme korozyon çatlağına sebebiyet verir.Kaynak yapılabilir fakat iç yapı bozulabilir. Bükülebilir ve genişletilebilir.Kimya; petrokimya ve kazanlarda boru ve ısı değiştirgeçlerinde kullanılır. Ev aletleri endüstriyel mutfaklar ve otomotiv sanayinde.
304L304 kalitenin düşük karbohlu şeklidir. Bu durum iç yapı değişmelerine karşı karşı dayanımı yükseltir. Özellikle nitrik aside karşı direnci iyidir.800°C ‘ye kadar yüksek ısı okidasyonuna karşı dayanıklılığı iyidir. Sürtünme dayanıklılığı 500°C üzerinde garanti edilemez.Gerilme korozyon çatlağına (SCC) karşı dayanıklılığı iyidir.Isıl işlem yapmadan kaynak yapılabilir, bükülebilir ve genişletilebilir.Kimya; petrokimya ve yiyecek endüstrilerinde boru ve ısı değiştirgeçlerinde, süthane ekipmanlarında, kağıt sanayi, nitrik asit ünitelerinde, sabun ve deri sanayinde
321301 kaliteye benzer genel korozyon özelliklerine sahiptir. İç yapı korozyonuna karşı hassasiyeti titanyum stabilizasyonu ile giderilmiştir. Bütün ısılarda yumuşaktır.900°C ‘ye kadar yüksek ısı oksidasyonuna karşı dayanıklılığı iyidir. Çok iyi mekanik ve sürtünme dayanıklılığına sahiptir.Gerilme korozyon çatlağına hassastır.Isıl işlem yapmadan kaynak yapılabilir, bükülebilir ve genişletilebilir.Kimya ve petrokimya sanayinde kazanlarda ve süper ısıtıcalarda kullanılabilir.
347321 kalitenin niobyum stabileli şeklidir. 321 kaliteye benzer özelliklere haizdir. Bütün sıcaklıklarda işlenebilir.Yaklaşık 900°C ‘ye kadar yüksek ısı oksidasyonuna karşı dayanıklılığı iyidir. Mekanik ve sürtünme dayanıklılığı çok iyidir.Gerilme korozyon çatlağına hassastır.Isıl işlem uygulamadan kaynak yapılabilir, bükülebilir ve genişletilebilir.Kimya ve petrokimya endüstrisinde boru ve ısı değiştirgeçlerinde kazanlarda ve süper heaterlerde konserve sanayinde kullanılır.
316Molibdenin varlığı nemli klorid çevrelerde haddeden çekilmiş 304 kaliteye nazaran her tür sıcaklıkta daha iyi cevap verir.900°C ‘ye kadar olan sıcaklıkta oksidasyona, gerek mekanik özelliği ve çekme mukavemeti iyidir. 425-800°C ‘de sürekli kullanımı tavsiye edilmez.Gerilme korozyon çatlağı (SCC) ve dahili korozyona karşı hassastır.Tig veya Mig kaynağı yaplabilir, iyi bükülebilir ve uzayabilir.Sıcağa mukavim eşanjörde, kimya sanayinde petrokimya ve gıda sanayinde kullanılan buhar kazanlarında meyvesuyu ve likör üretimi ile et işleme ünitelerinde kullanılır.
316L316 kalitenin düşük karbonlu kompozisyonudur. İç korozyona karşı duyarlı değildir. Bütün sıcaklıklarda yumuşaktır.Yaklaşık 900°C ‘ye kadar yüksek ısı oksidasyonuna karşı dayanıklılığı iyidir. Fakat 500°C üzerinde sürtünme kabiliyeti düşüktür.316 kalite gibi gerilme korozyon çatlağına duyarlıdır. Mekanik özellikleri 316 kaliteden daha azdır.Kaynak yapılabilir, bükülebilir ve genişletilebilir.Kimya petrokimya ve gıda endüstrisinde ısı değiştirgeç ve borularında suni ipek sanayi, süthane ekipmanları, nükleer mühendislik.
316Ti316 kalitenin titanyum stabileli şeklidir. 316 kaliteye benzer genel korozyon dayanıklılığına sahiptir. İç korozyona karşı duyarlı değildir. Bütün ısılarda yumuşaktır.900°C kadar yüksek ısı oksidasyonuna karşı dayanıklılığı iyidir. Sürtünme kabiliyeti yüksektir.Gerilme korozyon çatlağına duyarlıdır.Isıl işlem uygulanmadan kaynak yapılabilir, bükülebilir ve genişletilebilir.Kimya; petrokimya ve gıda endüstrisinde boru ve ısı değiştirgeçlerinde kazan ve fırınlarda, vernik, sentetik reçine lastik ve motor yakıtı endüstrilerinde pompa kompresör parçaları, nükleer mühendislik.
317L316 kalitenin molibdeni daha fazla şeklidir. Kloridlere, sülfirik ve fosforik aside daha fazla dayanıklıdır.316L kaliteye benzer özelliklere sahiptir.Gerilme korozyon çatlağına ve sigma oluşumuna karşı hassastır.Isıl işlem uygulanmadan kaynak yapılabilir, bükülebilir ve genişletilebilir.Boru ve ısı değiştirgeçlerinde
309 ve 31025/20 paslanmaz çelik düşük karbon içeriğiyle yüksek sıcaklıklarda ve nemli ortamlarda tercih edilir.Tipik ateşe dayanıklı kalite yaklaşık 1100°C ‘ye kadar oksidasyona karşı mükemmel dayanıklıdır. 800°C ‘ye kadar sürtünme kabiliyeti yüksektir.900°C ‘den fazla sıcaklıklarda devamlı çalışma durumunda sigma oluşumuna yol açar. Bu da iç korozyona karşı duyarlı hale getirir.Kaynak yapılabilir, fakat iç korozyon olabilir.Kimya ve petrokimya endüstrisinde ısı değiştirgeçlerinde fırın tüplerinde.